ВРУ – зареєстровано проект закону який направлений на захист споживачів фінансових послуг від зловживань на фінансовому ринку, Проект «Про Національну комісію з цінних паперів та бірж» (реєстраційний номер №4684)

02.02.2021

Як зазначено на сайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт, яким пропонується дієвий механізм захисту громадян України від зловживань на фінансовому ринку, який відповідає сучасним світовим стандартам.

Зокрема, протидія фінансовим пірамідам, таким як ситуація з B2B Jewelry, банком «Аркада» тощо; притягнення до відповідальності шахраїв; відшкодування постраждалим громадянам їх вкрадених коштів.

Законопроєкт має на меті повністю змінити статус українського ринку на такий, що стане абсолютно не прийнятний для діяльності аферистів та відповідатиме світовим стандартам. Він передбачає новий ефективний регуляторний нагляд, а саме: отримувати та обмінюватись банківською та іншою інформацією про діяльність шахраїв між державними фінансовими та правоохоронними органами України та інших країн; блокувати сумнівні рахунки до рішення суду по суті справи, підтримувати прокурорів у судових процесах; взаємодія з іноземними фінансовими регуляторами з метою використання їх можливостей по поверненню грошей з інших юрисдикцій.

Законопроєктом пропонується запровадити три рівні нагляду за ринком: 

  • оцінювання – перевірки – розгляд справи. На кожному з цих рівнів діятимуть окремі уповноважені особи, які виконуватимуть свої функції незалежно один від одного. Основна мета оцінювання – запобігати вчиненню порушень та завчасно виявляти ризики. 
  • Наступний рівень, перевірки, спрямований на виявлення ознак та документування фактів порушень законодавства. Регулятор повинен мати можливості проводити перевірки, запитувати документи і пояснення не тільки у професійних учасників ринку (регульованих осіб), а й будь-яких осіб, які можуть бути підозрювані у незаконних діях на ринку капіталів. 
  • На третьому рівні працюватиме Колегія уповноважених на розгляд справ, обрана за спеціальною процедурою. Колегія здійснюватиме розгляд справ та виноситиме рішення про застосування санкцій та/або заходів впливу, передбачених чинним законодавством.

Джерело інформації сайт Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку https://www.nssmc.gov.ua/parlament-zareiestruvav-zakonoproiekt-iakyi-nareshti-zakhystyt-ukraintsiv-vid-finansovykh-piramid-ta-shakhraistva/